Francis Fukuyama o głosowaniu preferencyjnym w GW

Francis Fukuyama o głosowaniu preferencyjnym (w wypadku wyborów prezydenckich mówimy o okręgu jednomandatowym, więc chodzi o Głos Alternatywny (Alternative Vote); w wypadku wyborów parlamentarnych może być to zarówno AV jak i STV):

„Weźmy uczestnictwo w procesie politycznym, dziś utrudnione, bo politykę zdominowały dwie partie. Wystarczyłoby zmodyfikować system wyborczy. Mój kolega ze Stanfordu, socjolog Larry Diamond, proponuje głosowanie wzorowane na australijskim systemie, w którym wyborca, mając więcej niż dwie opcje, nie wskazuje konkretnej osoby, tylko określa swoje preferencje.

Najlepiej to zilustrować na przykładzie wyborów prezydenckich w 2000 r. Oprócz republikanina George’a W. Busha i demokraty Ala Gore’a startował w nich Ralph Nader. Zdecydowana większość głosujących na Nadera wolałaby widzieć w Białym Domu Gore’a niż Busha, ale głosując na Nadera, pomogli Bushowi. Gdyby system dawał wyborcy możliwość wyrażenia swych preferencji, w sytuacji gdy Nader przestał się liczyć, głos takiego wyborcy przeszedłby na Gore’a.”

http://wyborcza.pl/magazyn/1,142465,17154252,Samobojstwo_Wuja_Sama__Rozmowa_z_Francisem_Fukuyama.html

Ten wpis umieszczono w kategorii cytat i otagowano jako . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Dodaj komentarz