STV w działaniu

Po zapoznaniu się z z różnymi wariantami STV i ich własnościami, a także historią rozwoju metod głosowania preferencyjnego i ich wprowadzania w różnych krajach, warto przyjrzeć się rozwiązaniom praktycznym  – czyli zobaczyć, jak ordynacja preferencyjna Pojedynczego Głosu Przechodniego sprawdza się w rzeczywistości. Jak ten system wyborczy wpływa na wyniki wyborów i kształt sceny politycznej? Czy jest społecznie akceptowany? Jakie zachowania wyborców kształtuje? Jak wypada na tle innych systemów w innych krajach? –na te i inne podobne pytania próbujemy tutaj udzielić odpowiedzi.

Poniżej zawarte są studia czterech przypadków – trzech krajów, w których STV jest od dawna używana jako system wyborczy do ogólnokrajowych ciał obieralnych (Irlandia, Malta, Australia) i jednego, w którym używanie STV wprawdzie zarzucono, ale okoliczności jego wprowadzenia i wycofania są pouczające i stanowić mogą wskazówkę przy ewentualnych próbach wprowadzania STV w Polsce (Estonia). Każde studium rozpoczyna zarys historii politycznej omawianego państwa, opis systemu wyborczego i głównych partii politycznych; w dalszej części omawiane są kwestie związane z praktyką stosowania STV w każdym kraju.

 

STV na świecie

 

 Malta | Irlandia | Australia | Estonia

Jedna Odpowiedź (trackback)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*

  • Do poczytania

    • Każdy głos się liczy! Wędrówka przez krainę wyborów. Kazimierz Rzążewski, Wojciech Słomczyński, Karol Życzkowski.
    • Demokracja Decyzje Wybory. Jacek Haman.
    • Prawo wyborcze i system partyjny. O teorii systemów wyborczych. Dieter Nohlen.