Co czytać przed (i po) referendum

6. września odbędzie się referendum, w którym odpowiadać będziemy m.in. na pytanie dotyczące wprowadzenia ordynacji większościowej w wyborach do Sejmu:

„Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”

Aby móc świadomie odpowiedzieć, warto przed oddaniem głosu poczytać o tym jak działają różne systemy wyborcze i z czym może wiązać się wprowadzenie JOWów. Polecamy w tym miejscu nasz opis działania JOW, jeśli jednak chcecie czegoś więcej, warto zajrzeć do niedawno wydanej książki Kazimierza Rzążewskiego, Wojciecha Słomczyńskiego i Karola Życzkowskiego „Każdy głos się liczy. Wędrówka przez krainę wyborów”. Autorzy w łatwy do zrozumienia i zabawny sposób opisują działanie różnych systemów wyborczych, pokazują też, jak metody głosowania ewoluowały w ciągu wieków. Bardziej ambitnym czytelnikom polecamy książki Jacka Hamana „Demokracja Decyzje Wybory” (dla osób interesujących się formalnymi własnościami metod wyborczych) oraz Dietera Nohlena „Prawo wyborcze i system partyjny. O teorii systemów wyborczych” (dla zainteresowanych opisem jak ordynacje działają w różnych krajach w praktyce).

Ten wpis umieszczono w kategorii Uncategorized. Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Dodaj komentarz