Piotr Uziębło proponuje w Dzienniku Opinii STV w wyborach samorządowych

„W miastach na prawach powiatu powinniśmy się zastanowić nad zmianą systemu wyborczego. Moim zdaniem jednym z rozwiązań może być spersonalizowany system proporcjonalny, czyli STV (Single Transferable Vote – Pojedynczy Głos Przechodni).

Spersonalizowany?

Taki, w którym nie ma list komitetów wyborczych, lecz wszyscy kandydaci pojawiają się na jednej liście, a wyborcy szeregują kandydatów od najbardziej do najmniej preferowanego. Przy STV etykieta partyjna nie zawsze będzie trampoliną dla kandydatów mało popularnych. Takie osoby się w tym systemie nie przebiją. Można też pójść w inną stronę i wprowadzić jeden okręg wyborczy w mieście. Wtedy obecny system będzie oddawał rzeczywiste preferencje ludzi. Rada mogłaby wówczas być reprezentatywna, a nie tak jak dzisiaj, gdy zdarza się, że w niektórych miastach ponad 20 procent wyborców nie ma w niej swoich reprezentantów.”

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/miasto/20141120/uzieblo-obecny-sposob-podzialu-mandatow-sprzyja-najwiekszym

Piotr Uziębło w tym wywiadzie proponuje przeprowadzanie prawyborów, również wtedy, gdy wprowadzimy STV.

Moim zdaniem:
1. Prawybory z udziałem wszystkich osób to nienajlepszy pomysł, bo umożliwia trollowanie wyników, np. zwolennicy innej partii umówią się że zagłosują na najmniej popularnych kandydatów, zmniejszając w ten sposób szanse w wyborach partii którą strollowali.
2. Prawybory w systemie z STV nie mają dużego sensu, bo w takiej ordynacji głosy się nie marnują, więc kandydaci bliscy światopoglądowo nie szkodzą sobie nawzajem; na tym polega mechanizm transferów (o ile oczywiście nie są w ostrym konflikcie i nie zniechęcają wyborców do podawania swoich partyjnych konkurentów na dalszych miejscach na listach preferencji). Jest to jedna z większych zalet STV.
3. Od dawna w wyborach samorządowych jest najwięcej głosów nieważnych, wprowadzenie STV mogłoby jeszcze pogorszyć sytuację, bo wymaga bardziej skomplikowanego sposobu głosowania od używanego dziś pojedynczego krzyżyka. Potrzebna byłaby wielka medialna akcja edukacyjna.

Ten wpis umieszczono w kategorii cytat. Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Dodaj komentarz